Mainimata ei saa jätta ka bussi majandust. Kui küsida, et mis kell bussid sõidavad ei oska peaagu keegi midagi vastata, buss ehk tuleb aga võib olla ei tulegi. Tuleb lihtsalt minna bussi peatusesse ja ehk ootad seal tund või kaks. Kuidas küla elanikud linna sõidavad? Külas on tublid külamehed, kes väikese raha eest kõiki sõidutavad. Ja kui keegi plaanib linna sõita, ei tee ta seda kunagi üksinda vaid võtab peale kõiki kes soovivad. Nii ei saanud minagi bussiga sõita vaid pidin leppima külaelanike lahkuse või kavalusega. :)
Monday, September 12, 2011
Tismana suurlinn
Mainimata ei saa jätta ka bussi majandust. Kui küsida, et mis kell bussid sõidavad ei oska peaagu keegi midagi vastata, buss ehk tuleb aga võib olla ei tulegi. Tuleb lihtsalt minna bussi peatusesse ja ehk ootad seal tund või kaks. Kuidas küla elanikud linna sõidavad? Külas on tublid külamehed, kes väikese raha eest kõiki sõidutavad. Ja kui keegi plaanib linna sõita, ei tee ta seda kunagi üksinda vaid võtab peale kõiki kes soovivad. Nii ei saanud minagi bussiga sõita vaid pidin leppima külaelanike lahkuse või kavalusega. :)
Monday, September 5, 2011
Kõik on uus septembri kuus
Tänu uutele vabatahtlikele olen oma kodu lähedal avastanud nüüd ka paar uut asja. Kõigepealt uus söögikoht/pubi, kus on ka mõnus väli terass ja kesklinnaga arvestades, et peaaegu poole odavamad hinnad. Väga mõnus on lihtsalt väike jalutuskäik teha, seal korraks peatuda ja siis koju tagasi jalutada. Ei mingit pidevat bussis loksumist ja metrood.
Teiseks uueks kohaks on väike spordi väljak, mis asub kaubanduskeskuse juures. Tegemist on küll vägagi väikese väljakuga aga samas on seal piisavalt ruumi natuke jalgpalli, korvpalli ja lauatennise jaoks. Väljak kuulub suurele spordipoele Deachlon ning nad laenutavad palle ja reketeid tasuta, samuti väljaku külastamise eest ei pea maksma. Täna siis käisingi seal lauatennist mängimas. Alguses olin ikka väga roostes ja mängu seis oli 21/2 aga kui soojendus tehtud siis hakkas asi ikka järjest enam sujuma. Pealekauba sellistest asjadest tekib tõsiselt hasart, ei jõua juba ära oodata kuna jälle minna saab. Miks ma küll varem selle peale ei tulnud, et spordipood pakub sellist võimalust.
Minu jaoks on ka üsna uueks nähtuseks eestlased Bukarestis. Varasemalt ma küll majutasin kahte eestlast aga vabatahtlikke Eestlasi kohtasin siiski esimest korda. Praegu on mul siis uus korteri kaaslane Saaremaalt ning pühapäeval olin natuke giid Annile ja Heikile. Kui ma õigesti mäletan, siis üks neist oli Tallinnast ja teine Märjamaalt. Ning kui nad rongijaama tagasi saatsin, kust nad lennujaama bussi pidid võtma, tervitasin korraks veel kahte eestlast. Väga mõnus on üle pika aja rääkida omas keeles. Kuid minu jaoks üllatav oli see, et mul on väidetavalt aktsent. Ühest keelest teise lülitumine on vahepeal ikka segadust tekitav ning nii mõnigi kord on keel ikka väga kange. Keegi küsis minu käest, et kas mõtlen nüüd inglise keels, ma ei oskagi sellele vastada, sest mu peas on tihti kolm keelt korraga.
Kuna vana generatsioon vabatahtlike on lahkunud ning uus peeaegu täies koosseisus saabunud, siis tähendab see peagi minu jaoks lõppu. Ehk saab sees olema ka minu jaoks millegi uue alguseks.
Sunday, August 21, 2011
Ja kurikuulus Manele
Manele on Rumeenia muusika stiil, mida tahetakse nimetada mustlas muuskikaks, kuid päris nii see ei ole. Kuid tõsi ta on, et Manele muusika on eriti armastatud mustlaste poolt. Samuti võib kuulda väiteid, et manele muusika on mitte haritute inimeste muusika. Nimelt on manele muusika tekstid tihti väga halva keele kasutusega ning labased. Tänapäeva Manele muusika on miks Rumeenia, Türgi, Kreeka, Lähis-Ida ja vähesel määral India muusikast, kasutatdes elektroonilisi muusika seadmeid. Praeguseks populaarsust kogunud manele muusika hakkas arenema 1980'ndatel ja 1990'ndatel, kui nii nimetatud hobi muusikud hakkasid imiteerima ja tõlkima Türgi ja Araabia laule.
Tõsistel Manele fännidel on ka oma mood. Ehk igapäevane tavaline riietus kombineeritud luksuslike ja kallite ehte või rõvia brändidega. Eriti tähtsad on manele fänndiele brändid nagu Nike, Versace, Dolce&Gabbana ja Armani. Üldiselt näeb aga manele fänne nike tossudes ja dress pükstes ning Versace pluusis, (mis on arvatavasti vuhvel) ning muidugi ei puudu kuld ketid ja sõrmused. Teine variant on aga see, et tõesti manele fännidel ongi kallid brändi riided koos odavate tossudega, kuid see on ka kõik, mis neil on. Elamiseks ja söögiks enam raha eriti ei jätku.
Manele muusika järgi ei tantsita niisama suvaliselt vaid siia käivad ikka juurde mõned kindlad tantsu võtted ja sammud. Kui mul oli vabatahtlike vahe kohtumine mai kuus, Transilvaania
väikeses alevikus, siis külastasime ka sealset ööklubi. Alguses kõlasid muidugi kõik see populaarsemad klubi lood, kuid peagi sai peost manele pidu. Niisis õpetasid kohalikud ka meile kuidas õige manele tants käib. Muidugi selgeks me seda ei saanud - palju hüplemist ja karglemist ning tüdrukutel peavad puusad ikka hoogsalt liikuma.
Manele pidusi kohtab peale väikeste alevike ja külakeste ka linna äärsetes grillimis kohtades, kus üldjuhul BMW'st tuleb kurikuulus Manele muusika, auto kõrval suitseb grillimiseks populaanr Mici (ehk hakkliha vorstikesed) ning Nike dressides ja tossudes noormehed oma neidudega tantsu löövad.
Siin siis ka üks kuulsaim Manele muusika esindaja: http://www.youtube.com/watch?v=1BntAHN76HM
Thursday, August 18, 2011
Vama Veche
Monday, August 15, 2011
Kurikuulus Dracula
Sunday, July 17, 2011
Kaua igatsetud Grillimine!
Sunday, July 10, 2011
Korter hosteliks...
Monday, July 4, 2011
Metsik Doonau Delta
Wednesday, June 15, 2011
Ceai La Vlaicu ja noorpaar
Wednesday, June 1, 2011
Suurlinna rand
Tuesday, May 24, 2011
Codlea
Monday, May 9, 2011
Aici Acolo Festival
Veebruarist saati olen käinud erinevates lasteaedades lastele Eestit tutvustamas. Peale minu on siin aga veel vabatahtlike (Austirast, Hispaaniast, Saksamaalt, Taanist, Poolast, Itaaliast, Prantsusmaalt, Lätist ja Leedust). Nende töö on täpselt sama - käia lasteaedades lastele tunde andmas oma maa kohta. Meie projekti põhimõte on lastele näidata mitmekesisust, et maailm on suur ja lai, kus on erinevaid inimesi, kes räägivad erinevat keelt jne. Oma tundides mõistagi tantsime, laulame ja mängime (igaüks midagi omalt maalt).
Wednesday, April 27, 2011
Pastele in Bucovina
Pühad möödusid reisides. Kui algues plaanisime minna Maramurese piirkonda, siis lõpuks otsustasime Bucovini piirkonna kasuks. Bucovina piirkond on põhja pool ja tänapäeva kaartidel kannab nime Suceava. Reis kulges mööda väikeseid, rahulikke linnu ja külasid ning muidugi läbi mägede. Jällegi mõnus vaheldus Bukarestile.
1. Päev:
Esimene päev möödus ainult sõites. Esialgu sõitsime Brasovisse ja sealt edasi Bacausse. Mõnus teekond läbi mägede. Osad mäed on ikka veel lume all. Bacausse jõudsim umbes kuue ajal õhtul. Tegelikult oleks pidanud me seal varem olema aga mikrobuss otsusta poolel teel keema minna. Selleks oldi aga vist valmistunud, sest bussijuhil oli palju vett kaasa varutud. Ootasime siis 10-15 minutit ja asusime uuesti teele. Peagi aga otsustas buss uuesti hakata keema ja nii juhtus oma neli-viis korda. Lõpuks tuli meil teise mikrobussi ümber istuda. Bacausse jõudes tuli otsustada, et mis edasi teeme, kas ööbida siin või sõita edasi. Vaatasime, et poole tunni pärast sõidab buss Romanni, kust on lihtne saada edasi Suceavasse. Millegipärast aga bussi ei tulnud. Seega otsustasime uurida, et ehk läheb mõni buss kuskile mujale. Näiteks teadsime oma raamatute põhjal, et lähedal on Piatra-Neamts, mis võib uudistamist väärt olla. Nii siis organiseeris üks bussijuht meile mikrobussi, mis viis meid kohta, kus tänu temale ootas meid teine buss, mis siis sõitis Piatra-Neamt'i. Kohale jõudes oli juba pime, ning otsisime koha ööbimiseks ja nii see päev lõppeski.
Mainimata ei saa ma aga jätta seika bussipileti hinna küsimisega. Sõit pidi väidetaval kestma 10-15 minutit. Küsisime siis, et palju 3 piletit kokku on ja vastuseks tuli O Suta, ehk 100. Olime pikali kukkumas. Küsisime kolm korda üle ja ikka vastus sama. Siis aga meenus meile, et Rumeenlastel on tavaks 100 kohta öelda miljon, seega O suta on kümme. Nimelt olid mõend aastad tagasi kõik miljonärid. Ehk siis ühe miljoni väärtus oli sama mis praegune 100. LEID. Nii, et jah uhketes restoranides olid arved inimestel kunagi 3 miljonit jne. :)
Hommikul asusime varakult Piatra-Neamti külastama. Peagi olime pettunud, sest me kõndisime ja kõndisime ning ei midagi huvitavat vaadata. Koht pidi olema linn ja tõesti me nägime trolle ringi sõitmas aga ümbrus nägi üsna küla moodi välja. Peale 20 minutit kõndimist võtsime oma raamatud välja ja hakkasime täpsemalt uurima, et kus siis kesklinn ikkagi on ja mida vaadata. Kesklinn osutus väikeseks ning seal oli vaatamiseks ainult kirik ja kella torn. Linna keskel on aga mägi umbes 650 meetrit kõrge kuhu saab kondliga või jalgsi minna. Meie muidugi otsustasime jalgsi minna. Väsitav aga tippu jõudes olime õnnelikud, sest vaade linnale ja ümbrusele oli väga ilus. Tegime väikese pikniku ja lihtsalt natuisime vaadet. Edasi liikusime Targu-Neamti, kus aga ei olnud miskit vaadata. Ümbruses mõned kloostird aga otsustasime edasi liikuda Suceavasse.
Läksime häälega ja autojuhiks osutus tore mees, kes rääkis meile ilusti, kus miski asub ja viis meid otse põhiliste vaatamisväärsuste juurde (kõige suurem muna, linnuse varemed, vabaõhu muuseum ja Stefan Cel Mare monument). Vaatamisväärsused kiirelt vaadatud, sõidutas ta meid ilusti tagasi kesklinna ja andis viimased näpunäited linna kohta, kui ka üleüldse vaatamisväärsuste kohta Rumeenias ning soovis head teed. Seejärel asusime ööbimiskohta otsima. Olime peagi totaalselt kadunud, sest meil puudus korralik kaart. Õnneks aga peatus valgusfoori juures üks noormees, küsides et mida otsime. Seletasime siis, et hostelit ja tema siis seletas ilusti, kus see siis asuma peaks aga muidugi seletus oli nii keeruline, et me seisime ja lihtsalt noogutasime. Lõpuks aga ütles ta, ok ma parem näitan teile ise teed. Ja ohh õnne, noormees müüs hostelile lilli ja teadis peremeest väga hästi ja tänu sellele saime palju odavama hinnaga ööbida. Tore on kohata lahkeid inimesi.
Vabaõhtu Muuseumis :)
3.Päev:
Hommikul uudistasime veel Suceavat. Käisime vabaõhu muuseumis, sest eelneval päeval oli see suletud. Ei midagi erilist, pisike muuseum mõningate vanade majadega, mida sai siis ka seest külastada. Laupäeva õhtuks tahtsime jõuda Sucevitasse, kus asub klooster, mille välisseinad on maalitud ning kuna oli munapühade aeg, siis südaööl tahtsime külastada samuti missat, kus rahvas võtab preestrilt oma küünaldele tuld ning siis pärast kõik oma küünaldega koju kõnnivad.
Enne Sucevitasse jõudmist peatusime kohas nimega Radauti. Väga vaikne väike linnake, katedraali, kiriku ja kloostirga. Ning arhidektuur linnas oli teistsugune, kui mujal. Värvilised majad natuke sarnases stiilis nagu meil Tallinan vanalinnas. Raudautist hääletasime edasi Sucevitasse. Ning oehh, meid võttis peale tõeline Rumeenia mustlasverega perekond (Isa, vanaisa ja poeg). See oli vahva teekond, ehtsa Rumeenia muusika saatel ja kuld hammastega vanaisaga. Muidugi sõidu lõpus üritas autojuht rikkaks saada ja tahtis meilt igalt ühelt 10 eurot. Meie aga seletasime, et oleme vabatahtlikud ja raha pole ja ammugi mitte eurosid. Noo aga, et mitte väga pahameelt neile tekitada andsime neile 10 leid kolme peale kokku. Mis on küll üli vähe, aga nad jäid sellega siiski rahule.
Sucevita on väike külake mägede vahel, ilusa kloostriga. Ning südaöine missa oli vapustav. Külla, kus päeval ei liikunud kedagi, ilums järsku tohutult palju autosid ja inimesi. Ning kui lõpuks kõik oma küünaldele tuld võtsid, olid vaatepilt väga -väga ilus.
Südaöine Missa
4. Päev:
Hommikul olime juba mures, et Sucevitasse me jäämegi. Muidugi pühapäevasel päeval busse ei liikunud ning ka autosid möödus üpris vähe. Nimelt tahtsime jõuda kohta nimega Gampulung-Moldovenesc. Kuna tegemist on suurema kohaga, kust on meil lihtsam asuda tagasi koduteele. Õnneks Sucevitas me väga kaua ootama ei pidanudki ja tore naisterahvas võttis meid oma auoto peale. Ning muidugi tegi ta peatusi, et me saaksime ilusatest kost pilte teha :) Gampulung-Moldovenesc'is tegime lihtsalt väikese pikniku ja asusime edasi hääletama, sihtkohaks Gura-Humorolui. Seal asus järjekordne klooster, mille välis seinad on väidetavalt värvitud erilise sinisega. Teekond kloostrisse oli 4 km. pikk, mille läbisime muidugi jalgsi. Ja meie küll eriti aru ei saanud, et kus oli see eriline sinine aga mis seal ikka. Meile meeldis Sucevita klooster palju rohkem. Klooster nähtud jalutasime tagasi alevikku ning suundusime kohe väsinult öömajja ja magama.
Hommikul ärkasime väga varakult ja kell 9. olime taaskord Suceavas, kust saime kiirelt auto otse Bukaresti. Bukresti jõudes oli täitsa kodune tunne ja me täitsa igatsesime oma räsitud ja vana korterit. Samas aga oli natuke imelik olla tagasi linna müras, peale vaikseid külakesi ja asulaid mägede keskel.
Mina jäin meie reisiga rahule. Mägesid näing ja mäe otsas olin, see oli minu jaoks kõige olulisem. Kuigi jah Austria tüdruku jaoks olid need pigem künkad aga 650 meetrit jne. minu jaoks küll enam küngas ei ole :)
Monday, April 18, 2011
Pühade eel
Kuna lasteaiad on puhkusel ja haiglatest enamus lapsed ka kodus, siis on ka meil puhkus. Plaanime neljapäeval sõita Bucharestist välja. Arvatavasti piirkonda Maramures. Tahame munapühad veeta väikeses kohas ja öömaja saada mõne pere juures, et näha õigeid traditsioone. Väidetavalt ongi selle jaoks Maramurese piirkond kõige parem. Nimelt sealsetes külades kannavad paljud ikka eel rahvarõivaid ning seal on palju puidust kirikuid. Ja väidetavalt on seal inimesed väga lahked ja tavalised pered pakuvad turistidele odavat öömaja või vahel ei küsitagi raha. Eks näis, igatahes ootan meie reisi juba põnevusega.
Monday, April 11, 2011
Out of big city..
Sunday, April 3, 2011
Stiilipidu...
Tuesday, March 29, 2011
Lacul Bucura pilte ja video...
Meie abiline Adi!
Kõigi lemmik pesamuna Isabela.
Monday, March 28, 2011
Loomaaed ja vabaõhu muuseum
Wednesday, March 16, 2011
Kus on Jäätis?
Saturday, March 12, 2011
Mogosoaia palee
Aga linna äärsed piirkonnad on üpris huvitavad. Kõik näeb suhteliselt vana välja - bussid, trammid, autod, majad, inimesed. Aga siiski eksivad uhked uued majad vanade ehitiste sekka. Sellistes piirkondades kohtab muidugi ka mustlasi ja igasugu huvitavaid inimesi. Näiteks meie nägime bussi peatuses vana onukest ühe hamba ja kepiga, kes lõbustas kõiki Rumeenia armastus laule lauldes. Seega meie poole tunnine bussi ootamine möödus üpriski põnevalt.
Mogosoaia palee on ehitatud Constantin Brancoveanu poolt. Contstantin Brancoveanu oli Wallachia prints 1688 ja 1714 aastal. Hiljem (1920) oli palee kasutuses Marthe Biobescu poolt, kes oli Rumeenia-Prantsuse kirjanik.